Altın fiyatları tırmanışa geçti! Nedeni belli oldu

Milliyet.com.tr/ Altın fiyatları yeni haftaya yükselişle başladı. Bankacılık sektöründe yaşanan kriz, son haftalarda altına yönelik güvenli liman talebini destekleyerek sarı metali ons başına 2 bin dolar seviyesine taşıyarak son bir yılın en yüksek seviyesini gördü.

Ons altın geçtiğimiz Cuma günü 1956 dolar seviyesini test edince gram altında da 2 Şubat’ta görülen 1185 TL seviyesinin de üzerine çıkarak 1215 TL’ye varan rekor fiyatlamalar gözlenmişti. Değerli metalde yukarı yönlü hareket yeni haftada da sürdü. Gram altın bu sabah 1211 lira seviyesinde yeni güne başladı.

Altın fiyatları pandeminin çıkış dönemi olan Mart 2020’den bu yana en sert yükselişini yaşadı.

ALTIN FİYATLARI NEDEN ARTTI?

Bankacılık krizi endişeleri nedeniyle Fed’in şahin politikasından vazgeçeceği beklentilerinin artması doları zayıflatırken bu durum altın fiyatlarını destekledi. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in yüzde 40 ihtimalle faiz artırmayacağı, yüzde 60 ihtimalle de 25 baz puanlık faiz artışına gideceği öngörülüyor.

Fed fiyatlamalarının yanında finansal risklerin artması da altında güvenli liman alımlarına neden oldu. Ayrıca Çin’deki ekonomik toparlanma da değerli metali destekleyen bir diğer gelişme oldu.

ÜNLÜ & Co / DAHA tarafından hazırlanan altın analizinde şu ifadelere yer verildi: “UBS-Credit Suisse anlaşması Avrupa’da endişeleri tamamen ortadan kaldırmasa da önemli ölçüde hafifletmiş durumda. Yaşanan sıkıntılar merkez bankalarına ilişkin beklentilerin netleşmesine ise çok fazla izin vermiyor. Bu kapsamda bankacılık sektöründeki problemlere karşın ECB’nin para politikasından taviz vermeyerek 50 baz puanlık artırım yapmasının ardından gözler bugün başlayıp yarın sonuçlanacak olan Fed toplantısına çevrilmiş durumda.

Beklentiler sıklıkla değişse de toplantıda Fed’in 25 baz puanlık artırıma daha yakın olduğu düşünülüyor. Hem faiz artırımının boyutuna hem de Merkez Bankası’nın makroekonomik tahminlerinin ne yönde değişeceğine dair soru işaretlerini düşünürsek varlık fiyatları iyimser tarafta kalmaya çalışabilecek olsa da FOMC toplantısı öncesinde net bir trend yakalanması kolay olmayacaktır.

QNB Finansinvest tarafından yapılan dolar analizinde ise şu ifadelere yer verildi: “Dolarda küresel çapta rahatlama yaşanırken, dolar kurunda kademeli yükseliş eğilimi korunuyor. Dolar kuru19,00 olan psikolojik seviyenin üzerine yönelim sonrasında destek oluşturma çabasına devam ediyor. Kurda bu seviyenin üzerinde 19,10 direnç konumunda. 19,00’un altında 18,93 ise ilk planda destek olarak izlenebilir…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir