Baykar, Ukrayna’daki İHA fabrikasını kurmaya başladı

Türk yapımı Bayraktar insansız hava araçları, Ukrayna ordusu tarafından zırhlı araçları ve topçu sistemlerini imha ederek Rus güçlerini engellemek için kullanıldıktan sonra dünya çapında ün kazandı.

Baykar, TB2 İHA için 30 ülkeyle ihracat anlaşması imzaladığını açıkladı.

Düşünce kuruluşu SIPRI’ye göre bu ülkeler arasında 2018’den bu yana Ukrayna, Etiyopya, Libya ve Azerbaycan da bulunuyor.

Reuters’ın haberine göre, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar Riyad’da düzenlenen WDS sırasında yaptığı açıklamada “Fabrikamız inşa ediliyor… İnşaatın tamamlanması için yaklaşık 12 aya ihtiyacımız var, ardından iç makine, ekipman ve organizasyon yapısına geçeceğiz” dedi.

“Ukrayna’daki fabrika büyük bir fabrika, yaklaşık 500 kişiyi istihdam etmeyi planlıyoruz” dedi.

Bayraktar, kapasitenin yılda yaklaşık 120 adet olacağını kaydetti, ancak Ukrayna fabrikasındaki üretimin TB2 mi yoksa TB3 İHA modeline mi odaklanacağının henüz netleşmediğini söyledi.

Devam eden çatışmayla ilgili güvenlik sorunlarının tesis için bir endişe yaratıp yaratmayacağı sorulduğunda, planların “tamamen ilerlediğini” ve “hiçbir şeyin” onları durduramayacağını söyledi.

Bayraktar ayrıca İstanbul merkezli firmanın önümüzdeki iki yıl içinde Suudi Arabistan’da üretime başlama planlarının da yolunda gittiğini söyledi.

Bu açıklama, Temmuz ayında Baykar’ın Türkiye tarihindeki en büyük savunma sözleşmesi olarak nitelendirdiği bir başka tür insansız hava aracı olan Bayraktar Akıncı’nın Suudi Arabistan’a satışına ilişkin anlaşmanın ardından geldi.

Bayraktar, içinde bulunduğumuz yıla bakıldığında, firmanın 2023 yılında 36 adet olan Akıncı’nın yerli üretimini iki katına çıkarmayı planladığını, TB2 üretiminin ise 230 adette sabit kalacağını söyledi.

Ayrıca Kızılelma ve TB3 İHA’ların yeni modellerini de “onlarca” üretmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir