Dünyada 9 milyar dolarlık pazara sahip! Türkiye hamle yaptı…

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, dünyada su ürünleri pazarında büyük paya sahip istiridye yetiştiriciliğinin Türkiye’de de başlatılması için harekete geçti.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, dünyada istiridye yetiştiriciliğinin 9 milyar dolarlık pazarı bulunuyor. Türkiye’nin bu üretimden gelirinin ise 100 milyon dolara yaklaşabileceği değerlendiriliyor.

Çift kabuklulardan olan ve deniz suyunu organik temizleyip yem ve tatlı su tüketmeyen midyenin Türkiye’de yetiştiriciliğinin 2015’te başlatıldığını, halihazırda yılda 5 bin 500 ton üretim gerçekleştirildiğini ifade eden Yumaklı, “Su ürünleri yetiştiriciliği alanında ülkemizin sahip olduğu potansiyeli değerlendirmek amacıyla başlattığımız çalışmalar kapsamında, midye yetiştiriciliğinde önemli bir yol katettik.

Teşvik kapsamına aldığımız midye yetiştiriciliği için destekleme ödemesi yapıyoruz. Ülkemizde Sinop, Bursa, Yalova, Balıkesir, İzmir, Muğla ve Çanakkale’de yapılan midye yetiştiriciliğinde 50 bin tonluk kapasiteye ulaştık.

Bu kapasitemizi kullanmak ve üretim miktarımızı daha yukarılara taşımak için çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir