Erdoğan’ın ‘Parka Gidin’ İfadesine CHP’li Gökçe’den Gezi Parkı Göndermesi: ‘Emin misiniz?’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meclis’i terk etmeme eylemi yapan CHP’li vekillere yönelik ‘Oturmak istiyorsanız parka gidin’ açıklamasına CHP’li Gökçe Gökçen’den Gezi Parkı hatırlatmalı yanıt geldi. Gökçen, ‘En son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz?’ dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP milletvekillerinin TBMM’yi terk etmeme eylemine ilişkin grup toplantısında kullandığı “Oturmak istiyorsanız parka gidin” sözlerini eleştirdi.

‘Anayasal sistem bir bütündür; delmeye kalkarsanız, bu bir kalkışmadır.’

Erdoğan’ın sözlerine ‘Kendisine hatırlatalım; en son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz?’ diyerek cevap veren Gökçen, şu ifadeleri kullandı: 

‘Mesele yargı organları arasında bir hukuki yorum farkı olarak görülemez. Anayasa’nın 153. maddesinde açıkça belirtildiği üzere Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Bu düzenlemeye herhangi bir istisna getirilmiş değildir. Ne milletvekili Can Atalay bunun istisnasıdır ne de Tayyip Erdoğan. Ne norm denetimi kararları bunun istisnasıdır ne de bireysel başvuru kararları. Siz bugün Anayasa’nın bir maddesini çöpe atıyorum derseniz, bir başkası Cumhurbaşkanının yetkilerinin düzenlediği maddeyi çöpe atar, başkaları da ilk üç maddeyi çöpe atmaya kalkar. Anayasal sistem bir bütündür; delmeye kalkarsanız, bu bir kalkışmadır.’

‘En son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz?’

TBMM, bütün partilerin uzlaşması sonucunda Milletvekili Can Atalay’ı insan hakları komisyonuna seçmişti. Can Atalay hakkında verilen hukuksuz karar, TBMM Genel Kurulunda okunmamıştı. Şimdi Yargıtay, meclisin yetkisine müdahale etmeye çalışarak ‘Sen nasıl milletvekilliğini düşürmezsin?’ diyerek hesap soruyor. Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak bu yüzden meclisi, genel kurulu terk etmiyoruz. Erdoğan bugün konuşmasında meclisi terk etmeme eylemimize tepki olarak ‘oturmak istiyorsanız parka gidin’ demiş. Tayyip Erdoğan’a hatırlatalım, En son parka gittiğimizde biraz rahatsız olmuştunuz, emin misiniz?’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir