Eski Rize Valisi Hakkında Yakalama Kararı! Danıştay Üyesi Eşine de 6 Yıl 3 Ay Hapis

Rize eski Valisi Kasım Esen (64) 15 Temmuz darbe girişiminden 2 hafta sonra gözaltına alındı. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Vali Esen, gözaltına alındıktan 6 gün sonra tutuklandı. Bir yıla yakın tutuklu kalan Esen 11 Ekim 2017’de tahliye edildi.

7 YIL 6 AY HAPİS CEZASI

Yargılaması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan Vali Esen’e ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Esen’e verilen cezanın gerekçelerinden biri de, örgütün haberleşme programı olan Bylock kullanıcısı olmasıydı.

Vali Esen hakkında verilen ilk derece mahkemesi kararı 13 Ekim 2017’de temyiz edildi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi itirazı ele aldı. Daire, ‘Mahkûmiyet kararı yerinde’ diyerek başvuruyu reddetti. 18 Mayıs 2018’de verilen İstinaf kararı sonrası dosya Yargıtay’a taşındı.

‘BYLOCK’U, OĞLUM VE GELİNİM KULLANDI’

Dosyaya ilişkin Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin incelemesi sürerken, Kasım Esen’in avukatı geçen aylarda bir dilekçe daha sundu. Anılan dilekçede, Bylock uygulamasını Vali Esen’in değil, oğlu Mustafa Enes Esen ile gelini Meryem Selma Esen’in kullandığı kaydedildi. Anılan başvurunun yanı sıra Esen’in, vali olması nedeni ile yargılamayı yapan mahkemenin de yetkisiz olduğu kaydedildi.

KARAR KESİNLEŞTİ

Başvuruyu değerlendiren Yargıtay 3. Ceza Dairesi, temyiz başvurusunu reddetti. Daire, ilk derece mahkemesinin verdiği kararı onadı. Esen’in avukatının ‘karar düzeltme başvurusu’ da reddedilince karar kesinleşti.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Kararın kesinleşmesi ile birlikte dosya, infaz işlemi için, yargılamayı yapan mahkemeye gönderildi. Mahkeme de, kararın kesinleşmesi ile birlikte dosyayı infaz bürosuna gönderdi. Önceki gün Esen hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Esen’in 4.5 yıl daha hapiste kalması bekleniyor.

DANIŞTAY ÜYESİ EŞİNE DE 6 YIL 3 AY

Eski Vali Esen’in Danıştay üyesi eşi Halide Esen’e 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan Kasım Esen’in Danıştay üyesi eşi Halide Esen (59) de yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararı Yargıtay Ceza Genel Kurulu bozdu. Ancak, dosyaya yeniden bakan Daire kararında direndi. Direnme kararı sonrası dosya bir kez daha Kurul’a gönderildi. Anılan davada, FETÖ’nün yargı imamı olan Osman Karakuş ile görüşmekle suçlanan Halide Esen “Ben değil, eşim (Kasım Esen) Osman Karakuş ile görüştü” dedi. Darbe girişiminden 2 gün sonra gözaltına Halide Esen 2 yıla yakın tutuklu kalmıştı.

ÇİFTİN OĞLU VE GELİNİ DE ‘FETÖ FİRARİSİ’

Bu arada Halide-Kasım Esen çifti, FETÖ’den ceza alırken, çiftin iki oğlu ve gelininin da benzer soruşturmalara konu oldukları öğrenildi. Bir dönem Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan Mustafa Enes Esen, FETÖ soruşturması nedeniyle Belçika’ya kaçtı. Yargıtay başvurusunda, firari konumdaki Mustafa Enes Esen ile eşi Meryem Selma Esen’in Bylock kullanıcı olduğu bilgisine yer verilmişti. Çiftin avukat oğlu Esat Selim Esen ise, ‘FETÖ itirafçısı’ olduktan sonra serbest bırakılmıştı.

Firari konumdaki Mustafa Enes Esen ile Meryem Selma Esen’in Belçika’ya yerleştikleri anlaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir