İran Cumhurbaşkanı: İslam ülkeleri İsrail ordusunu terör örgütü ilan etmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi’ne katılmak için Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti.

Toplantıda konuşan Erdoğan, kalıcı ateşkes çağrısı yaptı. Gazze’deki katliamlara sessiz kalan Batı’yı “aciz” ve “korkak” olmakla eleştiren Erdoğan, Gazze’nin inşa ve ihyasına destek mesajı verdi.

ZİRVEDE KONUŞAN DİĞER MÜSLÜMAN ÜLKE LİDERLERİNİN AÇIKLAMALARI İSE ŞU ŞEKİLDE:

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman: “Gazze Şeridi’ndeki askeri operasyonların derhal durdurulması, ablukanın kaldırılması ve insani koridorların açılması talebimizi yineliyoruz. Rehinelerin serbest bırakılması ve suçsuz insanların korunmasının önemini vurguluyoruz. İsrail’in saldırıları sonucu yaşanan insani krizin durdurulması için Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi ve uluslararası toplumun çabaları başarısız kaldı. Gazze sakinlerine yönelik devam eden saldırganlığı ve zorla yerinden edilme politikalarını reddediyoruz. Filistin halkına karşı işlenen suçlardan işgal yetkililerini sorumlu tutuyoruz. Bölgede güvenlik, barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolunun işgalin, kuşatmanın ve yerleşimin sona ermesi, Filistin halkının meşru haklarını elde etmesi ve başkenti Kudüs olan bağımsız devletini kurmasından geçeceğinden eminiz.”

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas: “Halkımızın Gazze ya da Batı Şeria’da yerinden edilmesi yönündeki tüm çabaları kesin olarak reddediyoruz. İsrail ve onu destekleyen, koruyan herkes, her çocuğun, kadının ve Filistinlinin öldürülmesi ve yaralanmasından tam olarak sorumludur. Biz bu toprakların, Kudüs’ün ve kutsal mekanların sahibiyiz. Filistin bayrağı yüksekte kalacak ve işgal ortadan kalkacaktır.”

Ürdün Kralı 2. Abdullah: “Gazze derhal durdurulması gereken korkunç bir savaşa maruz kalıyor. İsrail’in Gazze’ye su ve gıda girişini engellemesi savaş suçudur. Arap ülkelerinin çabalarının bir sonucu olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Gazze konusunda aldığı kararın (acil insani ateşkes çağrısı), İsrail’in Gazze konusunda atacağı ilk adım olarak uygulaması gereklidir. Savaşı ve yerinden edilmeyi en kısa sürede durdurmak, Orta Doğu’da ciddi bir barış sürecini başlatmak ve bunun hiçbir şekilde sekteye uğramasına izin vermemek için siyasi bir koalisyonun kurulması için çalışıyoruz. Bu adaletsizlik bir ay önce başlamadı; tecrit duvarlarının, kutsallara ve özgürlüklere yönelik saldırıların hakim olduğu ve mağdurlarının çoğunluğunun masum siviller olduğu 70 yılı aşkın bir sürenin devam eden bir adaletsizlik söz konusu. Aynı zihniyet, camileri, kiliseleri, hastaneleri hedef alarak, doktorları, kurtarma ve yardım ekiplerini, hatta çocukları, yaşlıları, kadınları öldürerek Gazze’yi yaşanmaz bir yer haline getirmeyi hedefliyor. Dini, ırkı, dili ne olursa olsun barışa ve insan onuruna inanan herkese diyoruz ki, Filistin meselesini çözememenin ve soruna kökünden çözüm bulmamanın bedelini tüm dünya ödeyecek.”

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi: “Gazze halkının öldürülmesini ve zorla yerinden edilmesini kınadığımızı bir kez daha belirtiyoruz. Koşulsuz şartsız ateşkes ve Gazze’ye insani yardımların girişi için çağrıda bulunuyoruz.”

Katar Emiri Şeyh Temim: “Sağlık tesislerinin hedef alınmasını ve bunun kanıtlanmamış iddialarla meşrulaştırılmasını en güçlü şekilde kınıyoruz.”

İran Cumhurbaşkanı Reisi: “İslam ülkeleri, Filistin halkını silahlandırmalı ve İsrail ordusunu terörist örgüt ilan etmelidir.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir