İşte Türkiye’de Gençlerin En Çok Tercih Ettiği Meslekler: Yurt Dışına Gitmek mi, Döviz Kazanmak mı?

Areda Survey’ın Türkiye’de gençlerin en çok tercih ettiği meslekler araştırmasını sonuçları ilgi çekti. Araştırmada gençlerin, ‘boomerlar’ın mesleklerinden çok da uzaklaşmadıkları görüldü. Türkiye’de gençler tarafından en çok tercih edilen mesleklerin başında mühendislik gelirken, onu tıp fakültesi, hukuk ve psikoloji takip etti. .

1.100 kişiyle yapılan Areda Survey araştırmasında, Türkiye’de gençler yüzde 22,7 oranında mühendislik tercih ederken, yüzde 10,9 oranında tıp, yüzde 9,3 oranında hukuk ve yüzde 7,7 oranda da psikoloji tercih ettiği ortaya çıktı.

Meslek tercihlerinde yüzde 49,4 oranında ‘sevdiği alanda çalışmak’ öne çıkarken, yüzde 18,1 oranında dolgun maaş tercih ediliyor. Yüzde 13,2 oranında ‘konforlu çalışma’ da seçildi. ‘İş garantisi’ arayan gençlerin oranı yüzde 10,2 oldu.

Gençlerin meslek seçiminde en çok tercih edilen ilk üç bölüm mühendislik, tıp ve hukuk olurken, yine en çok tercih edilmeyecek bölümlerdeyse ilahiyat, tıp ve diş hekimliği ilgi çekti.

Gençler ‘hibrit çalışma’yı tercih ettiklerini iletirken, bu oran yüzde 46,7 oldu. Yüzde 37,3 oranında genç ofiste çalışmayı uygun bulurken, yüzde 15,9 ise uzaktan çalışmayı tercih etti.

Meslek seçiminde en büyük etken “dijital dünya” olurken, yüzde 28 oranında genç dijital dünyadan etkileniyor. Seçimlerde yüzde 24,8 oranında aile ve akraba çevresi dikkate alınırken, yüzde 20,9 oranında da sosyal çevre ve arkadaşlık dikkate alınıyor.

Gençlerin araştırmada yüzde 41,6’sı özel sektörü tercih ettiklerini iletirken, kamuyu seçenler yüzde 31,3, girişimcilik ruhu taşıyanlar ise yüzde 27 oranında oldu.

Gençlerin yüzde 56,2’si büyük bir metropolde, yüzde 32,5’i küçük şehirlerde, yüzde 11,3’ü de kırsalda yaşamak istiyor.

Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 40,2’si Türkiye’de kalmayı uygun bulurken, yüzde 39,7’si yurt dışına gitmeyi, yüzde 20,1’i de Türkiye kalarak yurtdışına uzaktan çalışarak iş yapmak istiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir