Uyurken Yastığının Altına Koyun. Suyunu Okul Çocuklarının Yakasına Sıkın! Zihni Açıyor, Hafızayı ve Dikkati Artırıyor

Biberiye bilimsel adıyla Rosmarinus officinalis, geleneksel olarak yüzyıllardan beri hafıza ve zihinsel keskinlikle ilişkilendirilmiştir.

Bazı araştırmalar, biberiye özütünün kısa süreli hafıza ve dikkat üzerinde olumlu etkilere sahip olabileceğini öne sürmektedir.

Biberiyenin uçucu yağlarını içeren ürünler, aromaterapi veya masaj yağları olarak kullanılabilir ve zihinsel zindeliği artırma amacıyla tercih edilebilir.

Hafıza ve zihinsel keskinlikle ilgili olarak, sağlıklı bir yaşam tarzı, iyi bir beslenme, yeterli uyku ve zihinsel aktiviteler (örneğin, bulmaca çözmek veya yeni şeyler öğrenmek) hafızanızı ve zihinsel keskinliğinizi artırmada kanıtlanmış etkilere sahiptir.

BİBERİYE HAFIZAYI GELİŞTİRMEK İÇİN NASIL KULLANILIR?

Biberiyeyi taze olarak pazar ve marketlerde bulabilirsiniz. Yemeklere ve çorbalara ekleyeceğiniz biberiye, kendine has aroması ile eklendiği tariflere lezzet katmasıyla bilinir. Türk mutfağında biberiye en çok et yemeklerini ve tatlıları süslemede kullanılır.

Biberiyeyi taze olarak yemeklerde kullanmak dışında kuru biberiyeyi baharat olarak da kullanabilirsiniz. Tül bir bez torba içine koyduğunuz biberiyeyi çocukların ya da kendinizin yastığının altına koyabilir. Zihin açıcı kokusundan yararlanabilirsiniz.

Biberiyeyi limonata, maden suyu veya ev yapımı taze meyve suyunu doldurduğunuz bardağın üzerine ekleyerek hem şık bir görüntü yakalayabilir hem de biberiyenin mis gibi kokusundan ve aromasından faydalabilirsiniz.

BİBERİYE YAĞI İLE NELER YAPILIR?

Biberiyenin gündelik yaşamda kullanılan başka bir formu da biberiye yağı veya suyudur. Biberiye yağını güvendiğiniz aktarlardan temin edebilirsiniz. Biberiye yağının kokusu taze biberiyenin en yoğun halidir diyebiliriz. Gün içinde ara ara koklamayı veya burnunuzun ucuna sürmeyi deneyebilirsiniz.

Bir litre kaynayan suyun içine attığınız kuru veya taze biberiye ile evde biberiye suyu hazırlayabilirsiniz. Suyu 2-3 dakika kaynatıp süzdükten sonra temiz bir sprey şişesinde muhafaza edebilirsiniz.

Hazırladığınız biberiye suyunu öğrencilerin kıyafetlerine, saçlarına sıkabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir