Yumurtanın haşlama suyuna 1 damla ekleyin! Kabuklar 10 saniyede kendiliğinden ayrılıyor

Yumurta pek çok farklı alternatifle tüketilse de haşlanmış halini daha çok tüketebiliyoruz. Bazı haşlanmış yumurtalar kabuğundan kolayca ayrılırken bazıları ise küçük parçalar halinde soyulabiliyor.

Yumurta soyma işlemi birçok kişinin zorlandığı, vakit kaybı olarak gördüğü bir zamanlamayı kapsıyor. Ancak çok kısa süreler içinde yumurtayı sorunsuz bir şekilde soymak mümkün.

Bunun için en kolay yöntemlerden biri sirke kullanmak. Yumurtayı hızlıca soyabilmek için haşlamadan önce içerisine az miktarda sirke damlatın. Suyla karışan sirke, yumurtanın kabuğundaki mineralleri sökerek daha kolay soyulmasına yardımcı olur. Sirke, haşlama sırasında yumurtanın çatlamasını veya dağılmasını da önler.

Yumurta kabuğunun kolayca soyulmasını sağlamak için haşlanan yumurtayı cam bir kavanoza koyun. Üzerine iki parmak kadar su ekleyin. Kavanozu kapattıktan sonra hızlıca sallamaya başlayın. Bu işlem, yumurtanın kabuklarından ayırmak için oldukça etkilidir.

Yumurtayı soymak için bir başka yöntem ise tuz kullanımından geçiyor. Bunun için yumurtayı haşlarken suyun içerisine tuz ilave edilmesi gerekiyor. Tuzlu suyla birleşerek haşlanan yumurtaların soyulması çok kolay olacaktır.

Yumurtayı kolay bir şekilde kabuklarından ayırmak için kaşık kullanmayı deneyebilirsiniz. Haşlanan yumurtanın üst kısmına boşluk açıp tatlı kaşığını içine yerleştirin. Ardından dairesel hareketler uygulayarak kabuğu yumurtadan ayırabilirsiniz.

Yumurta kabuğu için karbonat da etkili bir yöntem olabilir. Kaynayan suyun içine bir çay kaşığı karbonat ilave edin. Karbonat, içerdiği bileşenler sayesinde yumurta kabuklarının hızlıca soyulmasına yardımcı olacaktır.

Yumurtaları kolayca çıkartmak için şok etkisi yaratmak etkili olabilir. Haşlanmış yumurtayı buzlu bir kabın içine koyup bekletin. Soymaya başladığınızda kabukların çok kolay bir şekilde ayrıldığını fark edeceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir